Psychická pomoc

 

Onemocnění srdce představují pro pacienty omezení fyzického charakteru, neméně důležité je ale také zátěž psychická. S duševními potížemi se potýká také mnoho pacientů po srdeční zástavě. V případě těžší psychické nepohody, depresí, úzkostí nebo posttraumatické stresové poruchy (PTSD) je na místě vyhledat odbornou pomoc. Systém péče v České republice ale může být nepřehledný a reálná dostupnost služeb bohužel neodpovídá poptávce.

Duševní onemocnění jsou po srdeční zástavě častá, podle studií postihují deprese až 60 % přeživších, až polovinu trápí úzkosti. Tyto poruchy navíc mohou dlouhodobě přetrvávat. Také chronické srdeční selhání je zatížené psychickými problémy, deprese se vyskytují až u 40 % nemocných. Srdeční onemocnění ale nejenom že může být příčinou duševních problémů, zároveň také může ztěžovat jejich léčbu. Pacienti jsou hůře mobilní a cesta k odborníkům pro ně může být obtížná, zároveň nemohou naplno využívat některé vyrovnávací mechanismy (například sport) a léky užívané v terapii srdečního selhání mohou interagovat s psychiatrickou medikací. Přesto existují možnosti, jak duševní kondici posílit.

Dostupnost psychologické pomoci v České republice

V České republice existuje několik možností, jak získat psychologickou podporu:

  • Praktický lékař: Praktický lékař Vám může pomoci s vyhledáním psychiatrické a psychologické pomoci přímo ve Vaší lokalitě, většinou má přehled o tom, co je reálně dostupné. Kromě toho může předepsat základní psychiatrické léky, které řadě pacientů dostačují a nemusí pak vůbec chodit k ambulantnímu psychiatrovi. Tuto medikaci je zpravidla vhodné doplnit psychoterapií.
  • Psychiatr: Psychiatři jsou pro osoby s chronickými nebo méně závažnými potížemi dostupní ambulantně, v případě zhoršení stavu nebo akutních problémů je někdy potřeba hospitalizace. 
  • Psychoterapie: Člověk s odborným psychoterapeutickým výcvikem k poskytování psychoterapie se nazývá psychoterapeut (nikoliv terapeut nebo kouč, tyto tituly může používat v podstatě kdokoliv bez jakéhokoliv vzdělání). Někteří z nich mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami a jejich péče tak může být pro pacienta “zadarmo”, respektive hrazená z veřejného zdravotního pojištění. V praxi je ale jejich kapacita často vyčerpaná, čekací doby dlouhé a řadě pacientů nezbyde než najít odborníka za přímou úhradu. Na vysoké odborné úrovni jsou také psychologové s atestací, kteří poskytují zdravotní služby a většinou působí pod větším zdravotnickým zařízením – kliničtí psychologové. 
  • Online platformy: Služby jako Terap.io a Hedepy nabízejí online konzultace s certifikovanými terapeuty. Tyto platformy umožňují výběr terapeuta podle preferencí a potřeb pacienta, terapeuty lze filtrovat podle absolvování psychoterapeutického výcviku. Výhodou je snadnost vyhledání terapeuta z pohodlí domova bez nutnosti někam chodit, nevýhodou nemožnost úhrady přímo zdravotní pojišťovnou. I na online konzultace ale lze využít příspěvky zdravotních pojišťoven (viz. níže). 
  • Krizové linky: Pro akutní pomoc jsou k dispozici bezplatné a anonymní krizové linky, například Linka první psychické pomoci na čísle 116 123, dostupná 24 hodin denně. V případě závažného stavu (například sebevražedné myšlenky, ohrožení okolí) je možné zavolat Zdravotnickou záchrannou službu na čísle 155. V Praze je nově spuštěn Psychosociální modul v aplikaci Záchranka. Více kontaktů na krizové linky lze nalézt například zde
  • Krizová centra: Některá zařízení ve velkých městech poskytují non-stop krizovou pomoc. Jedná se o centrum RIAPS a Centrum krizové intervence při Psychiatrické nemocnici Bohnice v Praze, Krizové centrum Brno-Bohunice a Krizové centrum Ostrava. Kromě toho existují také krizová centra s provozem v pracovní době a mobilní krizové týmy. Děti a dospívající mohou využít Dětské krizové centrum na Praze 4. Seznam krizových center lze najít například zde.

Příspěvky zdravotních pojišťoven

Některé zdravotní pojišťovny v České republice poskytují finanční příspěvky na psychosociální podporu. Nejedná se o přímou úhradu, ale o příspěvek na sezení s psychoterapeuty, které nemocný přímo zaplatil z vlastní kapsy. Pojišťovny potom příspěvek vyplácí zpětně. Před využitím služby je vhodné se seznámit s podrobnými podmínkami, pojišťovny neproplácí celou cenu sezení.

  • Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP): Nabízí příspěvek až 500 Kč na sezení, maximálně 5000 Kč. Vybraný terapeut ale musí s VZP na tomto programu spolupracovat, seznam je dostupný na stránkách pojišťovny nebo zde


  • Další pojišťovny: Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra, Revírní bratrská pokladna a Zaměstnanecká pojišťovna Škoda rovněž poskytují příspěvky na psychoterapii. Konkrétní podmínky a výše příspěvků se liší, proto je doporučeno kontaktovat svou pojišťovnu pro aktuální informace. 

Pacientské organizace

Zapojení do pacientských organizací, jako je například spolek Znovu do života, může poskytnout cennou podporu a sdílení zkušeností.

Péče o psychické zdraví je nedílnou součástí celkové léčby srdečního selhání a podpory pacientů po srdeční zástavě. Včasná psychologická podpora může významně přispět ke zlepšení kvality života a celkového zdravotního stavu. Pokud se necítíte dobře, neostýchejte se vyhledat odbornou pomoc.