Vydejte se na jarní výlet – tipy na zajímavá místa

 
Osoby se stabilním srdečním selháním by se měli věnovat středně náročné aerobní aktivitě alespoň 3-5x týdně po dobu 20-60 minut. Platí přitom, že se nemusí jednat jenom o monotónní cvičení ve fitness centru, pohyb si naopak můžete přizpůsobit tak, aby Vás vyloženě bavil. Jednou z možností je vydat se na výlet, což navíc přináší i příležitost pro setkání s rodinou nebo přáteli. 
 
Bezpečnost na prvním místě
 
  1. Respektujte své limity: Výlet si předem naplánujte tak, aby odpovídal Vaší současné kondici. Nezapomeňte se podívat na převýšení, případně zjistit, zda trasa nezahrnuje delší výšlapy po schodech. Zhodnoťte, nakolik si můžete dovolit vyjít do míst s horší dostupností automobilem pro případ, že by se Vám udělalo špatně. Vždy s sebou mějte nabitý mobilní telefon ideálně s nainstalovanou aplikací Záchranka a dbejte na to, aby někdo jiný přesně věděl, kam jdete a kdy se plánujete vrátit.
  2. Vezměte si dostatečné zásoby: Vezměte si dostatečné zásoby, ale pokud je cestou dostupné občerstvení, můžete dát přednost lehčímu baťohu. S tekutinami to nepřehánějte, při fyzické zátěži ale budete potřebovat více vody, než pokud jste v klidu. Vhodné množství tekutin během pohybu zkonzultujte se svým lékařem nebo specializovanou sestrou.
  3. Vhodné oblečení: Na jaře se počasí může velmi rychle měnit. Je možné, že budete během jediného dne potřebovat opalovací krém i nepromokavou bundu.
  4. Konzultace s lékařem: Pokud si nejste jistí, zda je daná aktivita pro vás vhodná, zeptejte se svého lékaře.

Tipy na nenáročné jarní výlety v České republice

1. Třeboňsko – kraj rybníků a rovinatých stezek

Rovinaté trasy, klidné prostředí a lázeňská atmosféra. Nenáročná je například naučná stezku kolem rybníka Svět (12 km, lze zkrátit) nebo procházka k Schwarzenberské hrobce. Výhodou je dostupnost laviček, občerstvení a možnost ubytování s lázeňským zázemím.

2. Máchovo jezero a okolí

Stezky kolem jezera jsou vhodné pro nenáročnou chůzi i odpočinek u vody. Příjemná je procházka z Doks do Starých Splavů podél vody (cca 4 km). Oblast nabízí krásnou přírodu v borovém lese s pískovcovými útvary.

3. Kuks a labské nábřeží

Barokní areál v Kuksu je dobře přístupný a nabízí možnost procházek po zpevněných cestách podél Labe. Můžete navštívit Hospital Kuks, prohlédnout si sochy Matyáše Brauna a pokračovat po stezce do Šporkova mlýna. Trasa je vhodná i pro osoby s omezenou pohyblivostí.

4. Žďárské vrchy – okolí Zelené Hory

Klidná příroda Vysočiny nabízí i trasy s mírným terénem. Doporučujeme procházku kolem poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře (UNESCO), který je na nižším kopci a pro někoho může být výšlap příliš náročný. Zezadu ale lze dojet autem až skoro nahoru. Trasa kolem Pilské nádrže je rovinná a klidná.

5. Hluboká nad Vltavou

Zámecký park a okolní cyklostezky jsou ideální pro pomalou chůzi. Lze projít z Hluboké směrem k Munickému rybníku a dále na Ohradu (ZOO a lovecký zámek), přičemž většina trasy je po rovině. Předností je krásné prostředí i možnost zastávky na kávu.

6. Podyjí – Znojemsko

Národní park Podyjí nabízí i nenáročné stezky, např. v okolí vinic a lesů v Havraníkách či Popicích. Vyhlídka Sealsfieldův kámen je dostupná i zkrácenými trasami. Ideální na jaro, kdy ještě není horko.

7. Jeseníky – Priessnitzovy lázně Jeseník

I horské oblasti mají své mírné části – v okolí lázní Jeseník najdete značené lázeňské okruhy, které jsou přizpůsobeny i méně zdatným návštěvníkům. Krátké stezky vedou lesem s lavičkami a informačními tabulemi.