Típněte svou poslední cigaretu

 
 

Kouření je jedním z hlavních faktorů, které zvyšují riziko rozvoje srdečních problémů a zhoršují stávající onemocnění. Život se srdečním selháním je psychicky náročný, zbavit se kouření tak může být ještě obtížnější. Přestat kouřit je ale jednou z nejlepších věcí, které pro sebe můžete udělat. Aktivní kouření nebo užívání elektronických cigaret navíc představuje překážku k případné transplantaci srdce.

Najděte motivaci

Dostatečná motivace je pro úspěch klíčová. Zamyslete se nad tím, jaké důvody máte k zanechání kouření právě Vy. Možná se chcete cítit lépe, snížit riziko dalších komplikací, brát větší ohledy na svou rodinu nebo být aktivnější. Motivaci si často připomínejte a nebojte se o ní hovořit se svými blízkými. 

Stanovte si konkrétní a dosažitelné cíle

Ujasněte si, čeho a kdy chcete dosáhnout. Rozhodnutí přestat kouřit příliš neodkládejte. Platí, že nejzdravější je přestat s kouřením a tabákovými výrobky úplně a neužívat ani různé alternativní pomůcky, jako jsou elektronické cigarety, které rovněž srdce značně poškozují. Dílčím úspěchem ale je i snížení množství cigaret denně nebo přechod na méně rizikové formy.

Hledejte podporu okolí

Pomoc rodiny, přátel nebo podpůrných skupin může zvýšit šanci na úspěch. Sdílejte svůj záměr s lidmi kolem sebe a najděte si spřízněné duše, které Vám pomohou překonat obtíže. Zkuste třeba zanechat kouření společně s dalším kuřákem a navzájem se motivovat.

Zvažte substituci nikotinu

Při snaze přestat kouřit můžete využít substituční prostředky, jako jsou nikotinové náplasti nebo žvýkačky, které Vám mohou pomoci postupně zvládnout abstinenční příznaky. Poraďte se ale nejprve s lékařem, který Vás pro srdeční selhání léčí. Prosté podání nikotinu je bezpečnější než kouření jako takové, i sám o sobě ale může na srdce působit negativně.

Vyhněte se spouštěčům

Identifikujte situace, které Vás lákají zapálit si cigaretu, a zkuste se jim vyhnout. Hledejte jiné způsoby, jak se uvolnit.

Zůstaňte aktivní

Fyzická aktivita je užitečná nejen k rozpuštění stresu, ale také ke snížení touhy po cigaretách. Cvičte pravidelně, o vhodných činnostech se poraďte se svým lékařem nebo specializovanou sestrou.

Zbytečně se na sebe nezlobte

Přestat kouřit není jednoduché a může trvat nějaký čas, než se organismus změně přizpůsobí. Buďte trpěliví a nezoufejte při případných dočasných poklesech motivace. Pokud se ke kouření vrátíte, odpusťte si a začněte znova.

Přestat kouřit je těžké, nestyďte se vyhledat odbornou pomoc

Pro mnoho kuřáků je dlouhodobě přestat bez odborné pomoci nemožné. Nebojte se požádat o asistenci svého lékaře nebo sestru. Existují různé programy a léky, které Vám mohou při odvykání kouření pomoci.